🔸انسانِ درختی و انسانِ بوته‌ای!🔸

یکی از مشکلات بشر بخصوص در آخرالزمان، و در دوران غیبت حجت خدا،

این است که انسان‌ها کم‌ریشه و سطحی باشند

 ریشه‌دار شدن انسان خیلی مهم است. 

این‌که کسی به فضای مجازی می‌رود و کافر برمی‌گردد، به این دلیل است که بی‌ریشه بوده یا ریشه‌اش کم بوده و باد ریشه‌اش را کنده است.

 این آیه را نگاه کنید: {أَ لَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِي السَّماءِ}.

  اعتقاد محکم به خدا مثل درختی است که در برابر بادهای شدید مقاومت می‌کند.

 {وَ مَثَلُ كَلِمَةٍ خَبيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبيثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ ما لَها مِنْ قَرارٍ}.  شجرۀ خبیثه از بالای زمین ریشه زده و قراری ندارد. لذا یک باد تند، این بوته را از زمین می‌کَند.

این‌که بعضی‌ها به فضای مجازی می‌روند و ضایع می‌شوند، به خاطر قدرت فضای مجازی نیست؛ بلکه به خاطر این است که اعتقاداتِ بوته‌ ای و سطحی دارند، نه اعتقادات عمیق.

چگونه اعتقادات انسان درختی و ریشه‌دار می‌شود؟ در موجودات عالَم فکر کن. وقتی خدا را در این موجودات دیدی، اعتقاداتت درختی می‌شود.

چرا می‌گویند قرآن بخوانید؟ برای این‌که درخت بشوید. 

چرا می‌گویند برای امام حسین (ع) گریه کنید؟ برای اینکه گریه بر حضرت، به اعتقاداتتان آب می‌دهد و ریشۀ این درخت، قوی و پایدار می‌شود. قدیم‌ها هفته‌ای یک بار روضه‌خوان محله می‌آمد در خانه‌ها روضه می‌خواند و مردم گریه می‌کردند. این مثل درختی است که هفته‌ای یک بار به ریشۀ آن آب می‌دهی.

🔹آیت الله حائری شیرازی🔹

با اعتقاد راسخ و خالصانه در #انتظار امام زمان باشیم

به خود مطمئن نباشیم که اول مسیر انحرافی است

و در این وادی رهزن فراوان است

موضوعات: بدون موضوع  لینک ثابت[جمعه 1401-12-12] [ 08:37:00 ق.ظ ]