🟠 ریشه و علت گرفتاری ها !!

یک حدیث هم از امام صادق علیه السلام است که حضرت می فرماید : مَن اَصبَحَ و أَمسی وَالدُّنیا أَکبَرَ هَمِّهِ. کسی که صبح و شام کند و بیشتر همتش دنیا و پول و … باشد. به فکر نماز نباشد. به سه تا مصیبت گرفتار می شود :

⚡️🍃 اول ” جعل الله الفقر بین عینیه . ” خداوند فقر را مقابل دوچشمش می آورد.

⚡️🍃 دوم قلبش پر از غم و غصه می شود.

⚡️🍃 و سوم ” شتّت عمله. “ کارهایش پراکنده می شود.

 از این اداره به آن اداره. از این آسانسور به آن اسانسور. به هر دری که می زند نمی شود. ده سال است که اختلاف ملکی دارد. هنوز حل نشده. چرا ؟ چون به فکر دنیاست. برعکس . مَن اَصبَحَ و أَمسی وَ الآخرة أَکبَرَ هَمِّهِ . ” کسی که صبح و شام کند و بیشتر همتش آخرت باشد.مثل راننده تاکسی که اول ظهر کنار خیابان پارک می کند تا نماز اول وقت بخواند. با اینکه در آن ساعت اگر بخواهد مسافر ببرد. مسافر زیاد است .و درآمدش هم زیاد است.

⚡️🍃 اما با این حال تاکسی را نگه میدارد. به مسجد می رود. نماز جماعتش را می خواند. بعد سوار می شود و مسافر می برد. افراد این چنین که مقید به نماز اول وقت هستند. ” جَعَلَ اللَّهُ الْغَنَاءَ فِي قَلْبِهِ. ” خداوند غنی و بی نیازی را در قلبشان قرار می دهد. یعنی چشمش سیر می شود. مثل ” اشیخ محمد حسین زاهد ” که چیزی نداشت.

⚡️🍃 اما هر وقت از او می پرسیدی : ” حال شما چه طور است ؟ ” دو سه بار پشت سر هم می گفت : ” الحمدلله ” . یک الحمدللهی می گفت . مثل اینکه همه تهران برای اوست. من یادم هست. حالا چیزی هم نداشت. دو اتاق اجاره کرده بود ماهی بیست تومان. گلیم هم زیر پایش بود. اینها را به مردم بگویید تا مردم ریشه و علت گرفتاریشان را بفهمند. ریشه گرفتاری مردم این است که با خدا کاری ندارند.

[ بررسی گناهان کبیره در مواعظ ایت الله مجتهدی تهرانی، بوستان قرآن ،چاپ ششم ،1395 ، ص 44 و 45 ]

موضوعات: بدون موضوع  لینک ثابت[دوشنبه 1401-12-22] [ 05:41:00 ب.ظ ]